Menü

Tarihçe

Topluluğumuz; 1989 baharında Fen Fakültesi’nden bir kaç arkadaşımızın çabaları sonucu, üniversitemiz öğrencilerinin sosyal hayatını geliştirmek ve fotoğrafa ilgili arkadaşları ortak faaliyet çatısı altında toplamak amacıyla kuruldu. O günden beri; Uludağ Üniversitesi Kültür Müdürlüğü’ne bağlı olan topluluğumuz kendi özgün çizgisini yıllardan beri sürdürerek, üniversitemizdeki diğer topluluklarla birlikte üniversitemizin sosyal ve kültürel hayatına renk katmaktadır. Üye olan öğrenci arkadaşlarımıza 6 haftalık temel fotoğraf bilgileri verilmekte; yapılan teknik-çekim gezileriyle pratik yapma imkanı sunmaktayız. Karanlık odamızda verdiğimiz ve eğitimimizin ikinci bölümünü oluşturan derslerimizle, fotoğraf baskı ve teknikleri öğretilerek fotoğrafın oluşum sürecini üyelerimize yansıtmakta ve eğitimlerimizi tamamlamaktayız.

Bütün bu eğitim süreci sonunda; yaptığımız çalışmaları her yıl kış aylarında yapılan Bursa Fotoğraf Günleri’nde, bahar aylarında Uludağ Üniversitesi Bahar Şenlikleri’nde, çeşitli üniversiteler ve şehirlerde karma ve konulu sergiler ile dia gösterileriyle tüm üniversiteye, Bursa’ya hatta Türkiye’ye sunmaktayız. Bunların dışında, çeşitli üniversitelerin düzenlediği fotoğraf şenliklerine katılıp sürekli etkileşim halinde bulunmakta, Türkiye’deki fotoğraf dernekleriyle de yakın ilişkiler kurmaktayız.

Fotoğraf konusunda söz sahibi olan üstadlarımızdan; Tuğrul Çakar, Cemil Ağacıkoğlu ve Özer Kanburoğlu’nu fotoğraf bilgilerini paylaşıp, fotoğraf dostluğumuzu geliştirmek amacıyla kampüsümüze konuk ettik.

Topluluğumuz üyelerine, fotoğrafı paylaşmak ve öğretmek için yol açmakta; dostluk çerçevesinde eğlence ve fotoğraf dolu sosyal bir ortam sunmaktayız. Tüm ilgili arkadaşlarımızı aramızda görmekten ve UFAT dostluğunu paylaşmaktan zevk ve onur duyarız…